System VSHORAD opracowany przez PIT-RADWAR laureatem konkursu „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności”!

System obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu VSHORAD, którego koncepcję opracował PIT-RADWAR, zajął II miejsce ex aequo w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” na najlepsze projekty opisane w katalogu: Innowacje - Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność 2021.

Konkurs, zorganizowany przez portal-mundurowy.pl, odbył się pod patronatem honorowym ministra Pawła Solocha, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz dr. inż. Wojciecha Kamienieckiego, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W konkursie uczestniczyły 42 rozwiązania opisane w najnowszym katalogu: Innowacje - Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność. Są to – zdaniem redakcji - najciekawsze propozycje pochodzące z firm, uczelni czy też ośrodków badawczych-rozwojowych, niekoniecznie związanych z potencjałem obronnym kraju.

Proponowana przez PIT-RADWAR S.A. koncepcja realizacji systemu VSHORAD, wypełniającego zadania najniższej warstwy obrony przeciwlotniczej, bazuje na zestawach rakietowych POPRAD oraz radarach SOŁA i BYSTRA, które zostały już zakupione przez SZ RP z przeznaczeniem do włączenia do systemu obrony przeciwlotniczej kraju, jak też na systemie automatycznej armaty kal. 35 mm (zarówno w wersji holowanej, jak i samobieżnej) wraz z systemem amunicji programowalnej, oraz na wozach WD-35 i WG-35 realizujących funkcje dowodzenia i kierowania ogniem. Modułowość i skalowalność systemów pozwala na budowanie zestawów przeciwlotniczych skonfigurowanych adekwatnie do wymagań współczesnego i przyszłego pola walki oraz wymagań użytkownika. Umożliwia to także dalszy rozwój i modyfikacje oferowanych komponentów.

System może być wyposażony zarówno w efektory kinetyczne (pociski rakietowe, system amunicji artyleryjskiej o programowalnym momencie rozcalenia z pomiarem prędkości pocisku, pociski podkalibrowe i pełnokalibrowe), jak i niekinetyczne środki rażenia, co w istotny sposób zwiększa skuteczność zwalczania całego spektrum zagrożeń z powietrza, w tym intensywnie rozwijanych systemów BSP.

Najnowsze wiadomości
Zamknij UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.