PIT-RADWAR S.A. z kontraktem na serwis systemu DUNAJ oraz terminali lotniskowych TU-20L

19 lipca 2021 r. PIT-RADWAR S.A. zawarł umowę z 1. Regionalną Bazą Logistyczną w Wałczu na naprawy urządzeń systemu DUNAJ oraz terminali lotniskowych TU-20L.

Umowa została podpisana na okres do końca 2023 r., a jej wartość nie może przekroczyć 25,5 mln złotych brutto.

PIT-RADWAR S.A jest producentem wszystkich systemów dowodzenia obroną przeciwlotniczą wdrożonych na uzbrojenie w Siłach Zbrojnych RP. Opracowane i eksploatowane systemy są w pełni interoperacyjne zarówno z innymi, krajowymi rozwiązaniami jak i z systemami koalicyjnymi użytkowanymi w NATO.

DUNAJ przeznaczony jest dla Sił Powietrznych RP i pełni rolę narodowego, taktycznego systemu dowodzenia i naprowadzania lotnictwa na obszarze całego kraju. Jest na uzbrojeniu SZ RP od 2001 roku, kiedy zastąpił pierwszy tego rodzaju system eksploatowany w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej – DUNAJEC (wdrożony do eksploatacji w 1978 r.). Funkcjonowanie systemu DUNAJ na szczeblu Ośrodków Dowodzenia i Naprowadzania (ODN) koordynowane jest przez Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego (COP-DKP). System DUNAJ przeznaczony jest do rozpoznania radiolokacyjnego, identyfikacji obiektów powietrznych oraz tworzenia obrazu sytuacji powietrznej RAP (ang. Recognized Air Picture). Wspomaga proces dowodzenia i kierowania lotnictwem w obszarze obrony powietrznej. Dzięki zastosowanym standardom wymiany danych takich jak LINK-1, LINK-11B czy LINK16/JREAP-C, DUNAJ jest kompatybilny ze Zintegrowanym Systemem OP NATO. DUNAJ, posiada cechy systemu sieciocentrycznego, który umożliwia efektywne pozyskiwanie i agregację danych z wielu posterunków radiolokacyjnych będących w dyspozycji Wojsk Radiotechnicznych (WRt) m.in. przy wykorzystaniu istniejącego systemu cyfrowej transmisji danych, zapewniając jednocześnie sprawność dowodzenia i możliwość tworzenia obrazu sytuacji powietrznej w czasie rzeczywistym. DUNAJ jest jednym z pierwszych systemów na świecie, w którym wymiana i dystrybucja danych została zrealizowana poprzez sieć rozległą WAN w czasie rzeczywistym. Dzięki zastosowaniu architektury rozproszonej oraz przyjęciu zasad (organizacyjnych i technicznych) przejmowania odpowiedzialności za dany sektor, system jest praktycznie niezawodny i zapewnia ciągłą realizację zadań w zakresie ochrony granic powietrznych kraju.


Najnowsze wiadomości
Zamknij UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.