ZAKOŃCZENIE DOSTAW SPZR POPRAD

PIT-RADWAR terminowo zakończył kolejny etap umowy na dostawę 79 sztuk Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych POPRAD. Ostatnie egzemplarze trafiły do
19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej

Uroczystość przekazania ostatnich 9 SPZR POPRAD odbyła się w 19. Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Odbiór zakończył fazę realizacyjną kontraktu o wartości ponad miliarda złotych, który został zawarty 16 grudnia 2015 r. pomiędzy PIT-RADWAR S.A. a Inspektoratem Uzbrojenia.

– Polska Grupa Zbrojeniowa rozwija swoje portfolio w obszarze systemów obrony przeciwlotniczej. Przekazywane dzisiaj systemy Poprad czy produkowane obecnie PSR-A Pilica to przykłady rozwiązań modułowych, korzystających zarówno ze sprawdzonych i cieszących się zainteresowaniem na rynkach zagranicznych pocisków Grom jak i ich następców, pocisków Piorun. Kolejnym krokiem na tej ścieżce jest program NAREW, który pozwoli nam dokonać skoku generacyjnego w technice rakietowej, przynosząc korzyści zarówno wojsku jak i gospodarce – powiedział Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A.

- SPZR Poprad to mobilne przeciwlotnicze zestawy najniższej warstwy systemu obrony powietrznej Sił Zbrojnych RP. Rozwiązanie to zostało bardzo ciepło przyjęte przez żołnierzy, którzy wskazują na funkcjonalność oraz łatwość w obsłudze tego wyrobu. Eksploatacja Popradów przez pułki przeciwlotnicze pozwala na wyciąganie wniosków wobec dalszego programowania rozwoju tej warstwy naszej obrony – powiedział gen. bryg. Kazimierz Dyński - Szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej – Zastępca Inspektora Rodzaju Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Finalizacja dostaw nowoczesnego sprzętu opracowanego i wyprodukowanego przez polski przemysł obronny pokazuje skuteczność współpracy na linii wojsko-przemysł. Zakończenie dostaw to jednak dopiero początek cyklu życia sprzętu wojskowego w Siłach Zbrojnych RP, 
a jego eksploatacja pozwoli również na pozyskiwanie kolejnych doświadczeń i wniosków, które będą stanowiły bazę wiedzy dla Agencji Uzbrojenia do dalszego rozwoju wyrobu we współpracy z krajowym przemysłem – powiedział płk dr Artur KUPTEL - Szef Inspektoratu Uzbrojenia.

Opracowany przez PIT-RADWAR S.A. Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (SPZR) POPRAD, uzbrojony w rakiety bardzo krótkiego zasięgu GROM/PIORUN produkcji MESKO S.A., jest nowoczesnym systemem obrony powietrznej, przeznaczonym do wykrywania, rozpoznania
i niszczenia celów powietrznych, w tym dronów, na bardzo krótkich dystansach i małych wysokościach. Posiada autonomiczny pasywny system wykrywania i śledzenia celów oraz zapewnia współpracę z systemem rozpoznania, dzięki czemu jest trudny do wykrycia i odporny na zakłócenia. Zestaw posiada wysoką manewrowość.

Właściwości bojowe zestawu, szczególnie takie, jak wysoka mobilność i możliwość radiowej transmisji danych, zostały podporządkowane jego głównemu zastosowaniu – działaniu w systemach osłony przeciwlotniczej wojsk operacyjnych i zwalczaniu obiektów powietrznych,
jak np.: samolotów, śmigłowców oraz bezpilotowych aparatów latających. Zestaw może samodzielnie realizować zadania obrony przeciwlotniczej, może też wypełniać je funkcjonując jako element ugrupowania.

Najnowsze wiadomości
Zamknij UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.