System Pasywnej Lokalizacji otrzymał nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

9 września br. podczas XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego spółka PIT-RADWAR S.A. otrzymała nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za System Pasywnej Lokalizacji. Nagroda przyznawana jest systemom najlepiej służącym podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP.

Rozdanie nagród odbyło się podczas uroczystej Gali organizowanej na zakończenie MSPO. Statuetkę odebrał p. dr inż. Przemysław Kowalczuk Prezes Zarządu PIT-RADWAR S.A.

Projekt System Pasywnej Lokalizacji SPL realizowany jest przez konsorcjum składające się z PIT-RADWAR S.A. (w roli lidera), AM Technologies Polska Sp. z.o.o. i Politechniki Warszawskiej.

SPL zapewnia ciągłą obserwację przestrzeni oraz rozpoznanie niezależnie od pracy radarów aktywnych, jednocześnie nie emitując żadnych sygnałów, przez co jest on niewykrywalny dla wrogich systemów ESM. Jest unikatowym rozwiązaniem służącym do obserwacji powietrznej i łączy dwie metody detekcji (PCL i PET) działające w dotychczasowych rozwiązaniach oddzielnie. Podsystem PCL wykorzystuje sygnały pochodzące od nadajników okazjonalnych, takich jak radio FM, DVB-T czy GSM. Podsystem PET natomiast w swojej pracy bazuje na wykrywaniu sygnałów generowanych przez nadajniki pokładowe obiektów powietrznych, takie jak radary pokładowe, łącza komunikacyjne, IFF i systemy nawigacyjne. SPL jest w stanie wykryć obiekty typu stealth (tzw. trudnowykrywalne).

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu nr 3/2012 na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (umowa nr DOBR/0043/R/ID1/2012/03).

Najnowsze wiadomości
Zamknij UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.