Kolejny kontrakt na Pilicę+

28 kwietnia 2023 r. szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel w imieniu Skarbu Państwa oraz prezes PGZ S.A. Sebastian Chwałek w imieniu konsorcjum PGZ-Pilica+ podpisali umowę wykonawczą na dostawę 22 Zestawów Rakietowo-Artyleryjskich (ZRA) Pilica+ na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Wartość zamówienia to blisko 3 miliardy złotych. Liderem konsorcjum jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. 

Przedmiotem umowy zawartej pomiędzy Skarbem Państwa a konsorcjum PGZ-Pilica+ jest dostarczenie 22 sztuk PSR-A Pilica na potrzeby ZRA Pilica+: 16 nowych (w tym jeden egzemplarz szkoleniowy na potrzeby Centrum Szkolenia Sił Powietrznych) oraz 6 już wyprodukowanych lub będących w produkcji w ramach umowy z 2016 r., które zostaną uzupełnione o nowe elementy.

Zgodnie z zapisami umowy, spółka PIT-RADWAR dostarczy przede wszystkim stacje radiolokacyjne, oprogramowanie do Stanowiska Dowodzenia, system szkolno-treningowy, IKZ-50 oraz weźmie udział w integracji systemu.

ZRA Pilica+ obejmować będzie dotychczasowe elementy PSR-A Pilica, tj. stanowisko dowodzenia, 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystemem łączności oraz zabezpieczenie logistyczne – wozy amunicyjne i pojazdy transportowe. Konfiguracja ta zostanie uzupełniona o wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu i stacje radiolokacyjne BYSTRA produkcji PIT-RADWAR. Możliwe będzie więc rażenie celów zarówno ogniem artyleryjskim, jak i rakietowym. Do systemu w dalszej kolejności zostaną dołączone armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.

Do rozwiązania wprowadzony zostanie pocisk CAMM, produkt europejskiej grupy MBDA, specjalizującej się w projektowaniu i produkcji pocisków rakietowych. Dzięki temu możliwości systemu będą znacznie większe, gdyż zostanie on zintegrowany nie tylko z zestawami przeciwlotniczymi krótkiego zasięgu, ale także z wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych o zasięgu ponad 25 km.

Kontrakt realizować będzie w latach 2023-2029 konsorcjum PGZ-Pilica+.

W jego skład wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Zakłady Mechaniczne w Tarnowie (integrator techniczny), PIT-RADWAR, PCO, Jelcz, Mesko, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne. 

Najnowsze wiadomości
Zamknij UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.