P-18PL zasila Siły Zbrojne RP

19 grudnia Agencja Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ-NAREW podpisały umowę wykonawczą na dostawę i serwis 24 zestawów radiolokacyjnych dalekiego zasięgu P-18PL (UW-10).

Umowa będzie realizowana w latach 2023-2035. Jej wartość wynosi ponad 3,1 mld zł. To rekordowy kontrakt w historii spółki PIT-RADWAR. Obejmuje dostawy 24 szt. stacji radiolokacyjnych P-18PL wraz z pakietem szkoleniowym, opracowanie i dostawę DT SpW, usługę asysty technicznej w ramach pakietu logistycznego oraz ustanowienie potencjału. Radar może współpracować z wszystkimi systemami dowodzenia Sił Powietrznych oraz OPL wykorzystywanymi w Wojsku Polskim. Docelowo P-18PL będzie współpracować z Zintegrowanym Systemem Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) na potrzeby zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego zasięgu o kryptonimie NAREW oraz z zestawami obrony powietrznej średniego zasięgu, w ramach II etapu programu WISŁA.

P-18PL zakończyła badania kwalifikacyjne z pozytywnym wynikiem w grudniu 2022 r. Otworzyło to drzwi do jej zamówień przez siły zbrojne RP i wdrożenie do produkcji seryjnej.

Na P-18PL składa się zestaw złożony z 3 elementów: wóz antenowy WA-18, jednostka zasilania JZ-18T oraz wóz wskaźnikowy WW-18.

Głównym zadaniem radaru jest wczesne wykrycie zagrożenia atakiem powietrznym, określenie kierunku ataku/nalotu, rodzaju zagrożenia (klasyfikacja środka ataku). Wykryte zagrożenia pozwalają na wskazanie celów radarom kierowania ogniem.

P-18PL jest radarem trójwspółrzędnym, z możliwością skanowania przestrzeni w płaszczyznach azymutu i elewacji. W radarze zastosowano antenę aktywną z elektronicznie sterowaną wiązką nadawczą i cyfrowym formowaniem wiązek odbiorczych, tzw. AESA (Active Electronically Scanned Array). Takie rozwiązanie pozwala na określenie nie tylko odległości, azymutu jak w eksploatowanym dotychczas radarze P-18, ale również wysokości wykrytego obiektu.

Radar pracuje w zakresie fal metrowych, co wyróżnia go na tle innych zachodnich konstrukcji, które w większości przypadków pracują w paśmie mikrofalowym.

Wśród głównych cech P-18PL warto wymienić zdolność wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych oraz hipersonicznych, wykrywanie obiektów powietrznych typu Stealth, wykrywanie śmigłowców w zawisie, pracę w trybie pasywnym przy jednocześnie zachowaniu wysokiej mobilności – czas osiągnięcia gotowości bojowej wynosi poniżej 30 min.

– Dzisiejsza umowa to bardzo ważny moment nie tylko dla członków Konsorcjum PGZ-NAREW, w tym przede wszystkim PIT-RADWAR S.A., ale także dla Wojska Polskiego. Stacje radiolokacyjne P-18PL to najnowocześniejsze rozwiązanie w obszarze radiolokacji. Doskonale uzupełni ona cały system budowanej wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Polski współpracując z wyrzutniami w systemach NAREW i WISŁA. To również potwierdzenie, że polska myśl techniczna potrafi odpowiadać na wyzwania współczesnego i przyszłego pola walki. A PIT-RADWAR to spółka, która w radiolokacji wyznacza światowe trendy – podkreślił prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

W skład Konsorcjum PGZ-NAREW wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A, PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.Najnowsze wiadomości
Zamknij UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.