System armaty morskiej kal. 35 mm AM-35 nagrodzony Defenderem

7 września br. podczas XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego spółka PIT-RADWAR S.A. otrzymała nagrodę Defender. Nagrodzony został system armaty morskiej kal. 35 mm AM-35. Rozwiązanie to powstało w ramach konsorcjum składającego się z Wojskowej Akademii Technicznej- lidera, oraz członków: PIT-RADWAR S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów i Akademii Marynarki Wojennej. 

Okrętowy system artyleryjski oparty na armacie morskiej AM-35 jest przeznaczony do zwalczania celów powietrznych na wysokościach od bardzo niskich do średnich. System jest skutecznym środkiem obrony przed bezpilotowymi środkami powietrznymi. Może być także stosowany do zwalczania celów na powierzchni morza. 

W skład systemu wchodzi automatyczna armata AM-35, zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-158M, stanowisko kierowania ogniem (SKO) i rezerwowe stanowisko kierowania ogniem (RSKO). 

Otwarta architektura systemu, jego modułowość i skalowalność daje możliwość integracji na okrętach wielu klas.

W systemie armaty morskiej kal. 35 mm stosowany jest automat 35 mm produkcji HSW. Armata posiada zmodernizowane dwustronne zasilanie taśmowe z dwóch magazynów, pozwalające na naprzemienne stosowanie dwóch rodzajów amunicji, np. ABM i FAPDS-T. Przeładowanie, zwolnienie spustu, układ programowania długości serii i wybór magazynu są sterowane elektrohydraulicznie. Szybkowymienna lufa jest chłodzona powietrzem. Armata dysponuje własnym systemem orientowania i nawigacji inercyjnej. 

W podsystemach naprowadzania i stabilizacji armaty w azymucie i elewacji stosowane są po dwa bezszczotkowe elektryczne silniki momentowe sterowane elektronicznie. Wysoka dynamika i precyzja ruchu jest zapewniona dzięki zastosowaniu najnowszych technologii z zakresu energoelektroniki m.in. superkondensatorów.

Zintegrowana głowica śledząca ZGS-15M zawiera kamerę termowizyjna pas¬ma 3–5 μm, kamerę telewizyjną, dalmierz laserowy o dużej częstotliwości powtarzania oraz interrogator IFF IKZ-02. Systemy napędów i stabilizacji w azymucie i elewacji zapewniają precyzyjne sprzężenie linii celowania armaty i linii widzenia sensorów głowicy.

Stanowisko kierowania ogniem SKO integruje komputer kierowania ogniem, blok fuzji sygnałów wizji, wideotraker, pulpity sterowania elementów systemu, manipulator do sterowania głowicą i spustem armaty oraz terminale zobrazowania systemu.  SKO pracuje w trybie automatycznym i półautomatycznym. 

Rezerwowe stanowisko kierowania ogniem RSKO (opcjonalne) służy do manualnego naprowadzania na cel w przypadku wyłączenia SKO z walki lub braku danych z systemu wykrywania.

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu nr 3/2012 na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (umowa nr 0 ROB 0046 03 001). 


Najnowsze wiadomości