Projekt PIT-RADWAR S.A. – System Pasywnej Lokacji - zwycięzcą w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności”


System Pasywnej Lokacji (SPL) PCL-PET zwyciężył w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa
i Obronności" na najlepsze projekty opisane w katalogu: Innowacje - Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność 2020.

Do tegorocznego Konkursu zgłoszonych zostało blisko 50 projektów, w tym 14 realizowanych przez spółki Grupy PGZ. Jury Konkursowe, składającego się z przedstawicieli Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz redakcji portal-mundurowy.pl wybrało 4 najlepsze prace oraz przyznało 4 wyróżnienia.

Projekt System Pasywnej Lokacji PCL-PET realizowany jest przez konsorcjum składające się
z PIT-RADWAR S.A. (w roli lidera), AM Technologies Polska Sp. z.o.o. i Politechniki Warszawskiej.
System Pasywnej Lokacji jest innowacyjnym w skali światowej systemem obserwacji przestrzeni powietrznej. System ten zapewnia ciągłą obserwację przestrzeni oraz rozpoznanie niezależnie od pracy radarów aktywnych, jednocześnie nie emitując żadnych sygnałów przez co jest on niewykrywalny dla wrogich systemów ESM.
SPL jest unikatowym systemem obserwacji powietrznej i łączy dwie metody detekcji (PCL i PET) działające w dotychczasowych rozwiązaniach oddzielnie. System zapewnia ciągłą obserwację przestrzeni oraz rozpoznanie niezależnie od pracy radarów aktywnych, jednocześnie nie emitując żadnych sygnałów przez co jest niewykrywalny dla wrogich systemów ESM. Podsystem PCL wykorzystuje sygnały pochodzące od nadajników okazjonalnych, takich jak radio FM, DVB-T czy GSM. Podsystem PET natomiast w swojej pracy bazuje na wykrywaniu sygnałów generowanych przez nadajniki pokładowe obiektów powietrznych, takie jak radary pokładowe, łącza komunikacyjne, IFF i systemy nawigacyjne. SPL jest w stanie wykryć obiekty typu stealth (tzw. trudnowykrywalne).
System może być  wykorzystany nie tylko na potrzeby resortu obrony, np. w  systemie przeciwlotniczej obrony rakietowej Wisła i Narew, ale również m.in. przy kontroli cywilnego ruchu lotniczego.

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu nr 3/2012 na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (umowa nr DOBR/0043/R/ID1/2012/03).

Najnowsze wiadomości
Zamknij UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.