Pierwsze podniesienie bandery wojennej na ORP Mewa z OSU-35K na pokładzie

14 lutego 2023 roku o godz. 12:00 do służby wcielono ORP Mewa. To trzecia jednostka z serii nowoczesnych niszczycieli min, które zasiliły 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża.

Uroczysta ceremonia pierwszego podniesienia bandery wojennej na niszczycielu min o numerze burtowym 603 odbyła się przy Nabrzeżu Pomorskim, w centralnym punkcie Gdyni.

Jednostka została oficjalnie wcielona do sił Marynarki Wojennej i pełni służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, w składzie gdyńskiego 13. Dywizjonu Trałowców.

ORP Mewa jest trzecim, po ORP Kormoran (pełni służbę od 28 listopada 2017 r.) i ORP Albatros (od 28 listopada 2022 r.), z serii nowoczesnych niszczycieli min, które trafiły do gdyńskiego 13 Dywizjonu Trałowców.

Okręt został zbudowany przez konsorcjum, którego liderem była Stocznia Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodziły także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

ORP Mewa ma długość 58,5 metra, szerokość przekraczającą 10 metrów i wyporność 830 ton. Kadłub wykonany jest ze stali amagnetycznej zapewniającej zmniejszenie wykrywalności pól fizycznych okrętu. Jego uzbrojenie składa się z okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K, dostarczonego przez PIT-RADWAR S.A., w którego skład wchodzą m.in. 35-milimetrowa armata AM-35K oraz zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K. Dodatkowo okręt posiada trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm WKM-Bm oraz dwa stanowiska dla operatorów przenośnych wyrzutni rakiet Grom.

Jednostka została wyposażona w okrętowy system zarządzania walką SCOT-M, sonary oraz cztery typy pojazdów podwodnych: Saab Double Eagle Sarov, Gavia, Kongsberg Hugin, oraz Głuptaki w dwóch wersjach - inspekcyjnej (służące do identyfikacji obiektów podwodnych) oraz bojowej (przeznaczone do niszczenia obiektów niebezpiecznych). 

Najnowsze wiadomości
Zamknij UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.