Kolejne stacje radiolokacyjne BYSTRA trafią do Sił Zbrojnych RP

29 marca br., w siedzibie PIT-RADWAR S.A. w Warszawie, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę wykonawczą na dostawę stacji radiolokacyjnych BYSTRA na potrzeby zestawów PILICA+. W ramach umowy dostarczone zostaną 22 komplety radarów wraz z trenażerem i pakietem szkoleniowym. Zamówienie zrealizuje warszawska spółka PIT-RADWAR S.A.

Zgodnie z zapisami umowy dostawy sprzętu będą trwały 3 lata i zakończą się w październiku 2028 r. Wartość zamówienia to blisko 1 mld 110 mln zł

 - Siły Zbrojne RP potrzebują skutecznej obrony przed zagrożeniami z powietrza a jednym z elementów takiej ochrony jest stacja radiolokacyjna BYSTRA. To nowoczesny, pierwszy polski półprzewodnikowy radar z pełną anteną typu AESA. BYSTRA może zabezpieczać działania baterii rakietowej obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu „Narew” i jest przygotowywana do współpracy z amerykańskim systemem IBCS - pozyskanym razem z bateriami Patriot – powiedział Prezes Zarządu PIT-RADWAR dr inż. Przemysław Kowalczuk. - Wzmacnianie bezpieczeństwa naszego kraju to cel nadrzędny działalności spółki. Dbamy o stały rozwój, tak aby oferowane przez nas systemy spełniały najwyższe standardy i co najważniejsze odpowiadały na potrzeby i oczekiwania Zamawiającego. Kontrakt pierwszy raz w nowożytnej historii PIT-RADWAR S.A. będzie realizowany w trybie seryjnej produkcji potokowej. Spółka przygotowywała się do tej zmiany od września 2022 r. – podsumował Prezes. 

Zdolna do Przerzutu Stacja Radiolokacyjna (ZDPSR) BYSTRA to radar wielofunkcyjny i wielozadaniowy. Służy do wykrywania i wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach krótkiego zasięgu (klasy V-SHORAD i SHORAD). Jest wykorzystywana w działaniach Wojsk Lądowych obejmujących ostrzeganie i osłonę ugrupowań bojowych przed zagrożeniami z powietrza. Wszechstronne zdolności wykrywania i śledzenia klasycznych zagrożeń powietrznych takich jak samoloty bojowe i śmigłowce (ruchome i nieruchome), pociski rakietowe, a także bezpilotowe statki powietrzne (drony) oraz granaty moździerzowe zostały potwierdzone podczas badań. Jest przy tym odporna na zakłócenia pasywne lub celowe.

Radar może pracować w kilku trybach pracy, wspierających realizacje różnych zadań bojowych. W każdym z trybów przeszukiwanie dookólne realizowane jest poprzez obrót anteny i skanowanie przestrzeni charakterystyką nadawczo-odbiorczą formowaną programowo, co pozwala na efektywne wykorzystanie potencjału radaru oraz uzyskanie wymaganej skuteczności działania w specyficznych uwarunkowaniach środowiska zewnętrznego i rodzajów realizowanych zadań.

ZDPSR BYSTRA wykorzystuje innowacyjne rozwiązania techniczne pozwalające na uzyskanie bardzo wysokich osiągów w zakresie m.in.: zasięgu wykrywania różnych celów, dokładności lokalizacji celów, rozróżnialności, filtracji zakłóceń i podwyższonej niezawodności. Rozwiązania te obejmują m.in. pierwszą w kraju wdrożoną produkcyjnie antenę aktywną (AESA, ang. Active Electronically Scanned Array) z półprzewodnikowymi modułami nadawczymi GaN (ang. Gallium Nitride) chłodzonymi cieczą. Wykorzystuje systemy identyfikacji swój-obcy IFF: Mod 1, 2, 3/A, C (SIF), Mod S oraz obowiązujący w armiach NATO Mod 5 (Mark XIIA).

Podzespoły radaru wraz z układami rozwijania zestawu, układy łączności i transmisji danych (radiowej i przewodowej), układy nawigacji terenowej (GPS i inercyjny), podsystem zasilania wraz z agregatem prądotwórczym, dwa stanowiska operatora w tym jedno przenośne i elementy pomocnicze zabudowane są na platformie pojazdu ŻUBR/P. Zestaw radaru uzupełnia imitator sygnału radiolokacyjnego zainstalowany na holowanej przyczepie, na której znajduje się również agregat prądotwórczy, będący także rezerwowym źródłem zasilania radaru. Imitator stacji radiolokacyjnej pozwala na pozorowanie pracy radaru oraz zwiększa bezpieczeństwo operacyjne w przypadku zagrożenia atakiem rakietami przeciw-radarowymi (ARM, ang. Anti-Radiation Missile)

ZDPSR BYSTRA jest przeznaczona do współpracy z obecnymi i przyszłymi systemami i zestawami obrony przeciwlotniczej, w szczególności: ŁOWCZA/REGA, PILICA+, WISŁA, NAREW i DUNAJ, a także w systemie kierowania ogniem artylerii w ramach KMO 120mm samobieżnych moździerzy RAK.

Zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna BYSTRA przeznaczona jest do wykrywania i wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach krótkiego zasięgu stosowanych do osłony taktycznych ugrupowań bojowych przed środkami napadu powietrznego. ZDPSR BYSTRA jest radarem wielofunkcyjnym i wielozadaniowym o wszechstronnych możliwościach i zastosowaniach, posiadającym zdolność wykrywania i śledzenia typowych zagrożeń powietrznych jak samoloty bojowe i śmigłowce (również w zawisie), pocisków rakietowych, a także bezpilotowych statków powietrznych oraz granatów moździerzowych.

Najnowsze wiadomości
Zamknij UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.