Kolejna umowa w programie Pilica+ podpisana

12 grudnia Konsorcjum PGZ-PILICA+ i Agencja Uzbrojenia zawarły kolejną umowę wykonawczą w ramach realizowanego programu PILICA+. Jej przedmiotem jest dostawa podwozi marki Jelcz oraz ich zintegrowanie z wyrzutniami iLauncher.

Zgodnie z podpisaną umową spółka Jelcz dostarczy podwozia, które w ramach konsorcjum zostaną odpowiednio ukompletowane i zintegrowane w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia z brytyjskimi wyrzutniami iLauncher, które wchodzą w skład zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica+. Wartość umowy to około 550 mln zł brutto, a czas jej realizacji przewidziano na lata 2024-2029.

- System Pilica+ to rozwiązanie pośrednie między najniższą i średnią warstwą budowanego wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Polski. Bazując na sprawdzonym i w całości przekazanym do wojska systemie PSR-A Pilica opracowaliśmy jego rozbudowany wariant wzmocniony m.in. o wyrzutnie iLauncher, które docelowo zostaną włączone do programu krótkiego zasięgu Narew. Dzisiejsza umowa to kolejny dowód na to, że w ramach konsorcjum potrafiliśmy nie tylko szybko zaprojektować, opracować poszczególne elementy i zintegrować system Pilica+, ale równie sprawnie przejść do etapu jego realizacji - podkreślił prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

ZRA PILICA+ będzie obejmował wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu iLauncher z rakietami CAMM, radary BYSTRA oraz elementy przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich (PSR-A) PILICA, czyli: stanowisko dowodzenia, radar krótkiego zasięgu, 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystem łączności oraz pojazdy amunicyjne i pojazdy transportowe, a w dalszej kolejności armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Zestawy rakietowo-artyleryjskie będą zdolne do prowadzenia autonomicznych działań w różnych warunkach pogodowych i widoczności z wykorzystaniem własnych pasywnych systemów rozpoznania i śledzenia oraz na podstawie informacji radiolokacyjnej przesyłanej ze stanowiska dowodzenia baterii. Konfiguracja systemu zapewnia wykorzystanie możliwości rozpoznania, identyfikacji oraz rażenia celów powietrznych zarówno ogniem rakietowym, jak i artyleryjskim. Szybkostrzelność armat oraz ich zasięg umożliwia również prowadzenie ognia do celów naziemnych i nawodnych, a dzięki implementacji wspólnych protokołów wymiany danych system zapewnia przekazywanie i odbiór danych z innych systemów obrony przeciwlotniczej. 

Konsorcjum PGZ-PILICA+ tworzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., PIT-RADWAR S.A., PCO S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. 

Najnowsze wiadomości
Zamknij UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.